/Files/images/030.gif

Нормативно-правові акти, що регулюють питання охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

/Files/images/030.gif

Конституцією України твердо проголошено, що «людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».
Однак з кожним роком, на жаль, зростає кількість факторів, які негативно впливають на безпеку життєдіяльності людини. Екологічні, економічні негаразди нинішнього суспільства та низка інших негативних чинників зумовлюють актуалізацію проблем охорони життя маленьких і дорослих громадян нашої держави. Саме тому одним із пріоритетних напрямів діяльності сучасного закладу дошкільної освіти є організація роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності усіх учасників освітнього процесу.
Поняття «Охорона праці» визначено в ст.1 Закону України «Про охорону праці». Охорона праці - це система організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на створення безпечних умов праці, навчання, збереження здоров’я та працездатності працівників, вихованців у трудовій та освітній діяльності.
Поняття «безпека життєдіяльності» – комплексна система знань про захищеність життя і діяльності особистості, суспільства і життєвого середовища від небезпечних факторів природного і штучного характеру. Безпека життєдіяльності поєднує в собі пожежну безпеку, санітарно-епідеміологічне благополучя, охорону здоров’я, екологічну та ядерну безпеку, попередження надзвичайних ситуацій, цивільний захист, безпеку руху, якість і безпеку продукції та послуг, безпеку споруд, будівель та інженерних мереж тощо.
Нормативно-правовим підґрунтям організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі дошкільної освіти є ряд документів:

/Files/images/030.gif

Закони України:

Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.02.2001 №2628-ІІІ визначає одне із основних завдань системи дошкільної освіти – це соціальний захист, охорона життя, здоров’я та захист прав учасників навчально-виховного процесу.
Закон України «Про охорону дитинства», від 26.04.2001 №2402 визначає основні засади державної політики щодо охорони дитинства, регулює суспільні відносини у цій галузі, забезпечує реалізацію конституційного права дітей на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток.
Закон України «Про освіту»:
· забезпечення безпечних і нешкідливих умов навчання, праці та виховання у закладах освіти покладається на їх власника або уповноважений ним орган, керівника закладу освіти;
· держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам належні умови праці, відпочинку, медичне обслуговування.
Закон України «Про охорону праці», від 14.10.1992 №2694-ХІІ:
Прописані обов’язки роботодавця:
· під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів (частина друга ст.5);
· умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, а також соціально-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства (ч.1 ст.6);
· роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України (ч.1. ст.22);
Обов’язки працівника (ч.1.ст.14):
· дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку та здоров’я оточуючих людей;
· знати та виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці;
· проходити у встановленому порядку медичні огляди.

Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII:

У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема умов і охорони праці (ст.13);
Обов’язки власника або уповноваженого ним органа до початку роботи за укладеним трудовим договогом (ст.29):
· роз’яснити працівникові його права і обов’язки та проінформувати під розписку про умови праці, небезпечність і шкідливість виробничих факторів, його права та пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;
· проінструктувати працівника з безпеки охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.
Обов’язки працівника (ст.157):
· знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці;
· додержуватися зобов’язань щодо охорони праці. Передбачених колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку установи.

/Files/images/030.gif

Кiлькiсть переглядiв: 603

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.