/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

ХАРЧУВАННЯ

В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

/Files/images/20.jpg

ЯК ЗАОХОТИТИ ДИТИНУ ДО ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ

/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

Харчові звички, що формуються у дитинстві, зберігаються і в дорослому віці. Достатня кількість поживних речовин і правильна культура харчування вбережуть дитину від численних хвороб та зроблять її бадьорішою і уважнішою. Загальна кількість дітей, які повністю відмовляються від сніданку збільшується майже втричі – з 5,9% у 10-річних до 17,2% у 17-річних підлітків. У раціоні харчування дошкільників з’являється більше фаст-фуду, некорисних снеків та солодощів.
Фахівці Центру громадського здоров'я України підготували інформацію щодо здорового харчування дітей та надає поради батькам, як зробити харчування дитини збалансованим та саме які продукти повинні входити до щоденного корисного раціону. Ось кілька порад, які допоможуть скласти здорове меню:
✅акцентуйте увагу на овочах і бобових - вони складають майже половину об'єму денного раціону;
✅стежте, щоби дитина щодня вживала фрукти та ягоди (близько 1/6 від об'єму денного раціону)
✅обовязково включайте молочні та кисломолочні продукти;
✅у невеликих порціях вживайте цільнозернові продукти, насіння та горіхи;
✅упродовж тижня готуйте рибу (три і більше разів на тиждень) та м’ясо (переважно птиці і кролика), всього тваринні білкові продукти складають 1/6 від об'єму денного раціону;
✅мінімізуйте кількість солі та цукру:
Сіль:
Ø для дітей 2-3 г на добу;
Ø для підлітків менше 5 г на добу;
Цукор:
✅25-50 г на добу враховуючи фруктові цукри, які вживаються разом із фруктами;
✅використовуйте корисні натуральні, тобто, нерафіновані олії (оливкова, кукурудзяна, лляна, гарбузова, горіхова).
Стежте за водним балансом дошкільника: дитина має отримувати достатньо рідини і пити не за графіком, а орієнтуючись на відчуття спраги, але не менше 4-8 склянок чистої питної води щодня для дітей дошкільного віку. Пам'ятайте, що сік, компот, морс, солодкій чай, кава, какао не заміняють чисту питну воду!

ЯК ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ТА ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ ВПЛИВАЮТЬ НА ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

Спосіб життя – це один із ключових факторів, що впливають на здоров’я людини. Він охоплює побутову, професійну, культурну, суспільно-політичну сфери нашої діяльності й формується на певному географічному, економічному, політичному, культурному ґрунті.
Усі складові способу життя – психічний стан, фізична активність, якість харчування, режим тощо – безпосередньо впливають на адаптивний імунітет людини. А як відомо, здоров’я починається з імунної системи.
За даними ВООЗ, 60% факторів індивідуального здоров’я і якості життя пов’язано саме з нашими звичками. Мільйони людей хворіють, зазнають інвалідності й навіть помирають унаслідок нездорового способу життя. Нехтування науково обґрунтованими рекомендаціями призводить до нерозумного використання свого життєвого потенціалу і проблем зі здоров’ям, як-от порушення обміну речовин, хвороби суглобів і скелета, серцево-судинні захворювання, гіпертонія, надмірна вага тощо.
Численні дослідження доводять зв’язок між способом життя і здоров’ям людини – як фізичним, так і психічним.

Фізичне здоров’я

Вчені спробували вивчити соціально-демографічні, клінічні, психологічні чинники та життєві звички мешканців грецького острова Ікарія. Це місце належить до так званих синіх зон – як і острів Сардинія в Італії, острів Окінава у Японії, містечко Лома-Лінда в США, півострів Нікоя в Коста-Риці. Тамтешні жителі менше хворіють, залишаються активними навіть у літньому віці й живуть до 100 років і більше.
Отже, науковці дослідили 1 420 острів’ян (віком 30+) за допомогою стандартних анкет і процедур.
Значна частка вибірки була старшою 80 років, причому відсоток людей віком 90+ істотно перевищував середньоєвропейські показники. Більшість літніх респондентів повідомила про щоденні фізичні навантаження, здорові харчові звички, уникнення куріння, часте спілкування, полудневий сон і виявила надзвичайно низькі ознаки депресії.
З огляду на це можна припустити, що взаємодія навколишнього середовища, здорових поведінкових факторів та клінічних характеристик позитивно впливає на довголіття.

Психічне здоров’я

Вибір поведінки, котру можна охарактеризувати як здоровий спосіб життя, має вирішальне значення для запобігання психічним розладам. Такого висновку дійшли вчені, дослідивши індивідуальні та комбіновані зв’язки між різними аспектами повсякденного життя і психічного здоров’я репрезентативного зразка громади в Німеччині.
Дослідження відбувалося в 2012–2013 рр. за участі 7 937 респондентів, котрі самостійно оцінювали такі фактори, як частота фізичної та розумової діяльності, споживання алкоголю, куріння, індекс маси тіла, циркадна та соціальна активність. Вихідними змінними були депресія, тривога, стрес і задоволеність життям.
Науковці виявили, що краще психічне здоров’я було пов’язане з частішою фізичною та розумовою діяльністю, помірним або нульовим уживанням алкоголю, відмовою від куріння, індексом маси тіла в межах норми (без істотних відхилень униз чи вгору) і сталим ритмом життя. Отже, що здоровішу поведінку обирає людина, то більше вона задоволена життям і менше схильна до психологічного дистресу.

Фактори здоров’я

Іранські дослідники виділили дев’ять головних складників нашого способу життя, що впливають на здоров’я:
§ раціонта індекс маси тіла;
§ фізичні вправи
§ сон;
§ статеве життя;
§ шкідливими звички (куріння, алкоголь тощо);
§ самолікування;
§ застосування сучасних технологій;
§ відпочинок;
§ навчання (розумовий розвиток).
Систематичне планування цих факторів на мікро- і макрорівні допоможе забезпечити здоровий спосіб життя кожного індивідуума і соціуму загалом.

/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЄТИЧНОГО ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

Дієтичне харчування ґрунтується на загальних принципах раціонального харчування та має враховувати особливості захворювання у дитини.
Дієтичне харчування призначає лікар відповідного профілю: педіатр, гастроентеролог, нефролог.
Переважно назначають дієтичне харчування такими дітям
- які часто і тривало хворіють;
- які мають хронічні захворювання;
- у яких є порушення функції шлунково-кишкового тракту:
· гастрити;
· дискенезії жовчовивідних шляхів;
· холецистити;
· панкреатити;
· захворювання нирок;
· ендокринні захворювання.
Дієтичне харчування для дітей в закладі дошкільної освіти організовують відповідно до наданої батьками дитини довідки від лікаря з призначенням дієтичного харчування. У довідці обов'язково зазначають прізвище, ім'я дитини, дату народження, діагноз, номер стола дієти і термін, на який призначено дієту.
Останнім часом є випадки, коли в довідках не зазначають номер дієтичного столу, а наводять низку продуктів, які потрібно вилучити з раціону харчування дитини. Це говорить про те, що дитині потрібне індивідуальне харчування.
Але такий вид харчування не передбачений в закладі дошкільної освіти. В такому випадку батькам дошкільників пропонують перевести дитину на режим короткотривалого перебування в ЗДО.
Дітям з надлишковою вагою й ожирінням, окрім дієтичного харчування, необхідно підвищувати рухову активність шляхом залучення до рухливих ігор. Також їм призначають заняття з лікувальної фізкультури.
Дітям необхідно у святкові та вихідні дні споживати мінеральну воду без газу, відвари трав, вітаміни.
Для приготування дієтичних страв у закладі застосовують такі способи теплової обробки:
- варіння у воді, на парі;
- тушкування;
- запікання попередньо відварених продуктів тощо.
Смаження не застосовують. Дуже шкідливими є продукти, які утворюються під час смаження. Також має значення температура готових страв - +60C. Частота приймання їжі при дієтичному харчуванні - 5 разів на добу.
Для дітей диспансерної групи в закладах дошкільної освіти найбільше використовують стіл №5, №7, №8.
Показаннями для призначення дієти №5 є хронічні захворювання печінки і жовчовивідних шляхів. Обов'язково у раціон дитини дієти №5 має включатися олія нерафінована, овочі, фрукти, ягоди, продукти, які багаті на йод. Потрібно обмежити застосування тваринних жирів, виключити пасерування овочів і борошна.
Готувати супи овочеві, круп'яні з нежирних сортів м'яса і птиці. Рекомендовано сирі овочі, зелень та салати з них. Також можна вживати молоко, сметану, сир, кефір, мед, киселі, компоти, відвари шипшини, хліб (краще вчорашній).
Не варто готувати міцні бульйони, кислі соуси, гострі приправи. Виключити з раціону щавель, консерви, солодощі.
Дієта №7 призначається для дітей дошкільного віку з хворобами нирок. Вона необхідна для помірного щадіння функції нирок, але має бути безсолевою дієтою.
Отже, організоване відповідно для призначення лікаря дієтичне харчування в ЗДО і вдома не лише задовольняє потреби дитячого організму, а й сприяє лікуванню захворювання дитини.

/Files/images/2326048kc4sivp9bc.gif

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 830

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.